Mikrostruktura kompozytu SmartBone silnie przypomina ludzką kość pod względem porowatości. Biomateriał ten jest całkowicie wchłaniany i zastępowany przez kość pacjenta w ciągu 1-2 lat: ten doskonały wynik zapewnia ważną, funkcjonalną integrację kość-implant.
Smartbone znajduje zastosowanie m.in. w: regeneracji ubytków periodontologicznych, zabezpieczaniu zębodołu po ekstrakcji, implantologii, rozczepieniu wyrostka zębodołowego (np. w przypadku wystarczającej ilości kości rezydualnej i dobrego ukrwienia w miejscach implantów), podniesienia dna zatoki szczękowej (sinus lift).
„Smart” biomateriał idealnie dopasowuje się do rodzaju zabiegu. Większe ubytki nie wymagają kości autologicznej, co zmniejsza ryzyko powikłań czy zachorowalność pacjenta i konieczność wykonania drugiego zabiegu chirurgicznego. Powłoka polimerowa chroni przeszczep podczas okresu początkowego gojenia/osteointegracji. Biomateriał łatwo wchłania krew i umożliwia jego łatwe kształtowanie bez pylenia, przy użyciu dowolnego narzędzia chirurgicznego (np. wiertła). Obserwuje się znacznie lepszą stabilność przeszczepu kości po augmentacji w porównaniu zastosowaniem materiału w postaci zwykłych, luźnych granulek.
Zastosowany w zabiegu SmartBone stopniowo zostaje zastąpiony przez nową, młodą kość: osteoblasty są widoczne zarówno w stanie aktywnym, jak i w stanie uśpienia, kiedy to po uformowaniu dojrzałej kości blaszkowej, stają się osteocytami. Po 2,5 roku przeszczep zostaje całkowicie zastąpiony, a osteogeneza tworzy kość blaszkową. SmartBone połączony z naturalną kością, tworzy doskonały system osteoindukcyjny.
Biomateriały Smart dostępne na rynku w formie bioaktywnych substytutów bloczka kostnego oraz granulek.