Podejście do wyglądu wnętrz i funkcjonalności gabinetów lekarskich, a szczególnie stomatologicznych, na przestrzeni lat bardzo się zmieniło. Coraz więcej właścicieli gabinetów angażuje w ich powstanie architektów wnętrz. Większa różnorodność sprzętu i materiałów wykończeniowych otwiera nowe możliwości swobodnego kreowania takiej przestrzeni medycznej w coraz śmielszy i odważniejszy sposób.
Branża medyczna już dawno dostrzegła potencjał w dobrze zaprojektowanej przestrzeni, która nie tylko spełnia wymogi hignieniczno-sanitarne, ale wpływa na ergonomię pracy, a do tego staje się wizualną wizytówką marki i miejscem, w którym Pacjenci czują się dobrze.
„Wnętrza gabinetów lekarskich to zawsze spore, ale miłe wyzwanie projektowe. Jeszcze do niedawna panowała opinia, że to tylko wąski zakres kolorów, a wnętrza powinny być zimne jak to bywa w szpitalach, nic bardziej mylnego. Obecnie z powodzeniem łączymy kilka ważnych kwestii projektowych, jakimi są estetyka, trwałość materiałów oraz ich atesty higieniczne, wymogi sanitarne, bezpieczeństwo, do tego na równi z designem.” – mówi Krzysztof Faber z pracowni architektonicznej FAAR architekci.

Jak skutecznie podejść do projektowania bądź odnawiania przestrzeni gabinetu stomatologicznego?
- Określ swoje potrzeby i cele. Przed przystąpieniem do wdrażania zmian warto zaplanować cały proces i zastanowić się nad potrzebami Pacjentów, a także całego personelu medycznego.
- W pierwszym kroku szczególną uwagę poświęć układowi i funkcjonalności przestrzeni. Pokój zabiegowy powinien być wyposażony we wszystkie niezbędne sprzęty, narzędzia stomatologiczne, tak aby zapewnić wygodę pracy i komfort Pacjentom.